Oglaševanje

Maroške oblasti pobijajo na tisoče potepuških psov pred mundialom 2030

author
CNN
27. jun 2025. 05:07
Maroko potepuški psi
Foto: PROFIMEDIA

Pred svetovnim prvenstvom v nogometu 2030, ki ga bo gostil tudi Maroko, se država sooča s kritikami zaradi množičnega pobijanja potepuških psov. Čeprav oblasti zatrjujejo, da gre za prizadevanja za javno varnost in priprave na prihod turistov, številna pričevanja in posnetki razkrivajo nasilne in pogosto krute metode, ki vzbujajo ogorčenje domače in mednarodne javnosti.

Oglaševanje

19-leta Amina iz Ifrana, majhnega gorskega mesteca, ki se ga je prijel vzdevek "švicarski Maroko", vsak dan na ulicah opaža mrtve vse. "Na poti v šolo stopam preko krvavih luž na cestah. Sčasoma sem dojela, da ni normalno, da začnem dan s preskakovanjem mrtvih pasjih trupel," je dejala za CNN.

Kot pravi, so se poboji potepuških psov precej okrepili v zadnjem letu. "Včasih se je slišalo streljanje vsakih nekaj mesecev, zdaj to počnejo pogosteje in bolj sistematično. Pse ubijajo za zabavo, kot da bi lovili divje race," je navedla Amina.

Oglaševanje

Društva za zaščito živali trdijo, da gre za dela kampanje "čiščenja" maroških ulic pred začetkom svetovnega prvenstva v nogometu 2030, ki ga bo Maroko gostil skupaj s Španijo in Portugalsko.

"Oboroženi posamezniki ponoči hodijo po ulicah in streljajo pse. Številne tudi zajamejo žive, ki jih nato odpeljejo in zastrupijo. Preprosto izginejo," je za CNN dejal Les Ward, vodja mednarodne koalicije za zaščito živali.

Omar Jaïd, predsednik turistične zveze v Ifranu je za CNN dejal, da je mesto začelo s kampanjo čiščenja potepuških psov z ulic kot del priprav na mundial leta 2030. A kot pravi, psov ne pobijajo, temveč jih privedejo v ambulante, kjer jih kastrirajo oziroma sterilizirajo in cepijo. Dodal je, da ima sam rad pse.

Amina na drugi strani razlaga povsem drugačno zgodbo. Še zdaj se zelo dobro spomni, kako jo je lani neke februarske noči zbudilo streljanje. Ko je stopila na ulico, je v smetnjaku našla tri mrtve pse, eden od njih je bil tudi haski, ki ga je poznala.

Oglaševanje

"Bilo me je strah. Iz smetnjaka sem povlekla haskija, bila sem povsem prekrita s krvjo. Nisem vedela, kaj naj naredim," je dejala.

CNN je želel pri občinskih oblasteh preveriti navedbe, a so na občini Ifran zavrnili prošnjo za komentar.

Maroko potepuški psi
Foto: PROFIMEDIA

"Potepuški psi predstavljajo resno nevarnost za javno zdravje, predvsem kot prenašalci stekline. Vsako leto ugriznejo več kot 100.000 ljudi, med njimi je okoli 40 odstotkov otrok, ki so mlajši od 15 let," pa je za CNN dejal Mohamed Roudani z maroškega ministrstva za notranje zadeve.

Oglaševanje

Leta 2019 je Maroko uvedel program, po katerem potepuške pse najprej ujamejo, jih kastrirajo oziroma sterilizirajo, cepijo in nato spustijo. Kot pravi Roudani gre za human pristop k nadzoru populacije potepuških psov. "Sodelujemo z lokalnimi oblastmi za izvedbo programa, ki je skladen s standardi zaščite živali," je dodal.

Ob tem pojasnjuje, da so za upravljanje s potepuškimi živalmi pristojne občine in ne država. "Obstaja določena pravna praznina. Nekatera mesta še vedno uporabljajo tradicionalne metode, kot je pobijanje potepuških psov. To z zakonom izrecno ni prepovedano," pravi Roudani.

Februarja letos je deset organizacij za zaščito živali pozvalo Svetovno nogometno zvezo (FIFA), naj se odzove na povečano zajemanje in pobijanje potepuških psov v Maroku pred začetkom svetovnega prvenstva leta 2030. V pismu so izrazili ogorčenje, saj da Maroko "v velikem obsegu pobija potepuške pse, da bi bila prizorišča prvenstva bolj po godu tujcem".

Oglaševanje

FIFA na pismo ni odgovorila, v izjavi za CNN pa so dejali, da so v stiku s tamkajšnjimi oblastmi in da je Maroko v kandidaturi za gostitev svetovnega nogometnega prvenstva spoštoval predpise, ki ščitijo živali in spodbuja delovanje klinik pomoči za potepuške pse.

Lovci na potepuške pse v turističnih središčih pa po navedbah virov delujejo vedno bolj prikrito. Kot sta za CNN dejali Britanki, ki živita v Marakešu, enem bolj turistično obleganih mest v državi, je mogoče v nočnem času opaziti neoznačene bele kombije, ki zajemajo potepuške živali.

V Casablanci deluje občinsko podjetje Casa Baia, ki zajema potepuške pse. Na njihovi spletni strani piše, da podjetje vsako leto strokovno obravnava zajem vsaj 20.000 potepuških psov. CNN pa je pridobil posnetke nadzornih kamer, kjer je mogoče videti, da zaposleni z verigami in ribiškimi mrežami v kombije vlečejo potepuške pse, velikokrat pa se poslužujejo tudi nasilnih prijemov.

Američanka Erin Captain, ki se je iz Indiane preselila v Casablanco, je za CNN dejala, da je podjetje Casa Baia skušalo zajeti tudi dva mladička, za katera je skrbela. "Zajeli so ju pred našo hišo. Enega so pretepli do smrti, drugega so hudo poškodovali. Posredovati je moral mož. Grozljivo je bilo," je dejala.

Oglaševanje

Predstavnik podjetja Casa Baia omenjenih navedb ni želel komentirati.

Maroko potepuški psi
Foto: PROFIMEDIA

Pritisk na organizacijo FIFA se zaradi tovrstnih dejanj v zadnjem času vedno bolj stopnjuje. CNN je za komentar zaprosil FIFO, ki je sporočila, da je kontaktirala maroško nogometno zvezo. Ta je potrdila, da se v državi izvajajo "ukrepi za uravnoteženje javnega zdravja in zaščite živali".

Maroška vlada naj bi zdaj vendarle pripravljala zakonodajo, ki bi prepovedala ubijanje potepuških živali.

"Nogometni navijači po vse svetu imajo radi pse. Če FIFA ne bo ukrepala, bo to velik problem za njen ugled kot tudi za ugled države," je dejala ena od aktivistk za zaščito živali.

"To ni samo vprašanje odnosa do živali. Gre za zavestno neukrepanje, kljub temu da je problem javno znan. Gre za kršitev osnovne človeške dostojnosti," pa je za CNN dejal drugi aktivist.

Avtorica članka: Lisa Klaassen/CNN

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »